Reklama
Efekty AKAI Analog Custom Shop - Drive3 Distortion, Chorus, Phase Shifter
kostki i efekty
26.09.13

akai analogcustomshop smallEfekty gitarowe z serii AKAI to, wbrew pozorom, wcale nie nowość. Mimo, iż ostatnimi czasy firma nie specjalizowała się w konstruowaniu efektów gitarowych, to produkty takie jak Shred-O-Matic czy E2 Headrush mają swoje stałe miejsce wśród gitarzystów. W tym teście przyglądamy się analogom AKAI Professional.

Maciek Kowalewski

 


Do dyspozycji i gruntowego sprawdzenia dostaliśmy trzy różne konstrukcje z serii Analog Custom Shop, mianowicie Chorus, Phase Shifter i Distortion. Oprócz podobnego designu kostki posiadają kilka wspólnych cech,  jednakowych dla całej serii. Możliwe jest zasilanie bateryjne 9V, albo podłączenie do sieci za pomocą odpowiedniego zasilacza. Wszystkie efekty posiadają true bypass, co w tej chwili stanowi w zasadzie standard. Zamknięto je w całkiem solidnej, metalowej obudowie – odbijającej światło i będącej w zasadzie czystą definicją słowa „metaliczna”, ale to właśnie dzięki temu wyglądają naprawdę rasowo. Testowanie rozpoczynamy zatem od...

akai analogcustomshop alllogo

 

Drive3 Distortion

Przester to, jak wiadomo, jedno z zupełnie podstawowych narzędzi dla gitarzystów, często naprawdę trudno jest się bez niego obyć. Drive3 to niejako alternatywa dla odrobinę potężniejszego modelu Deluxe Distortion. Do dyspozycji dostajemy tu trzy potencjometry, stanowiące w zasadzie złoty standard w produkcji tego typu kostek – Level, Tone i Distortion. Istotę działania tej kostki stanowi jednak przełącznik Fat/Boost/Warm, który znajdziemy po prawej stronie przedniego panelu.

akai analogcustomshop distortion

Brzmieniowo Drive3 wypada naprawdę nieźle. W pozycji Boost sprawdza się najlepiej jako dopalacz do już rozkręconego wzmacniacza, przy czym ciekawsze i bardziej naturalne barwy uzyskamy grając otwarte, a nie tłumione akordy. W przypadku korzystania z Fat czy Warm uzyskujemy lekko przytłumione, okrągłe i pełne brzmienie, które na niewielkim rozkręceniu gałki Dist świetnie pasują do bluesa czy spokojnego rocka. Nie jest to zdecydowanie efekt dla fanów bardzo ciężkiego grania, charakterystyka barwowa lepiej sprawdza się w klasycznych odmianach gitarowej muzyki.

Chorus

Ten rodzaj efektu jest spotykany bardzo często, chociaż nie stanowi już absolutnej podstawy, tak jak przestery czy pogłosy. Tym razem producent wyposażył urządzenie w potencjometry Tone, Speed i Spread, odpowiedzialne za odpowiednią manipulację stopniem i charakterem zniekształcenia. Dodatkowo, w tym samym miejscu co w poprzednio opisywanej kostce, znajduje się dwupozycyjny przełącznik Fast/Slow.

akai analogcustomshop chorus

Dynamika działania tego efektu jest zaskakująco dobra. Nie ma tego, co cała grupa chorusów, która zbyt mocno spłaszcza brzmienie i przez to pozwala na dokładną artykulację. Przy odpowiednim jego ustawieniu można uzyskać naprawdę ciekawe efekty brzmieniowe, a z trzech testowanych kostek ta z pewnością zasługuje na miano najlepszej.

Phase Shifter

W ten sposób dotarliśmy do grupy kostek, które wykorzystuje się względnie rzadko. Oczywiście znajdą się i tacy, którzy będą potrafili zastosować ten efekt w każdej granej przez siebie piosence, ale statystycznie patrząc, z omawianych stompboxów ten jest najrzadziej stosowany. Mimo to, niektórych kawałków nie byłoby w takiej formie, gdyby nie zniekształcenia fazowe i dlatego warto mieć go w swoim arsenale.

Tym razem obsługa jest wyjątkowo prosta – przedni panel zawiera tylko jeden potecjometr (Rate), dzięki któremu możemy zapanować nad poziomem ingerencji kostki w wyjściowy sygnał. Dwa przełączniki znajdujące się po lewej stronie sterują natomiast jego charakterem. Tak samo jak w przypadku chorusa, dynamika jest zaskakująco dobra - na tym aspekcie skoncentrowałbym się najbardziej, bo dzięki temu udaje się ubogacić barwę bez strat dla samego sygnału.

akai analogcustomshop phaseshifter
Jak zawsze, przygotowaliśmy kilka przykładów dźwiękowych:

AKAI Analog Custom Shop Chorus 1 (stereo mp3 256 kbps 0.8 Mb)

AKAI Analog Custom Shop Chorus 2 (stereo mp3 256 kbps 0.7 Mb)

AKAI Analog Custom Shop Drive3 Distortion 1 (stereo mp3 256 kbps 0.6 Mb)

AKAI Analog Custom Shop Drive3 Distortion 2 (stereo mp3 256 kbps 0.6 Mb)

AKAI Analog Custom Shop Phase Shifter 1 (stereo mp3 256 kbps 0.7 Mb)

AKAI Analog Custom Shop Phase Shifter 2 (stereo mp3 256 kbps 0.7 Mb)

Podsumowanie

Dwie z trzech testowanych kostek to tak naprawdę fajne dodatki brzmieniowe – jako takie sprawdzają się naprawdę nieźle. Z przesteru zadowoleni będą ci, którzy spełniają się grając klasycznego rocka, wtedy brzmi on najlepiej. Na uwagę zasługuje stosunek jakość/cena, ponieważ aktualnie kostki te można kupić poniżej wartości konkurencyjnych konstrukcji. Co jednak najciekawsze, efekty te nie są jeszcze aż tak popularne w Polsce. Czy seria Analog Custom Shop poradzi sobie na rynku? Czas pokaże, my natomiast polecamy przetestować je samodzielnie

Specyfikacja:

  • Efekty AKAI Analog Custom Shop: Chorus, Drive3 Distortion, Phase Shifter
  • Zasilanie 9V
akai analogcustomshop all

Tagi: AKAI Analog Custom Shop, Chorus, Phase Shifter, Zmiana fazy, Drive3 Distortion, Jaki przester polecacie?
 
Do testów dostarczył: Audiostacja

 

 
Reklama
Reklama
Reklama

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

soundcheck - gitary elektryczne

audio - Tokai AST 50 - przepiękna gitara typu stratocaster z przetwornikami w układzie SSS

ImageTej instrument z pewnością zainteresuje niejednego profesjonalistę. Świetnie leży w ręku, jeszcze lepiej brzmi. Nienaganne wykończenie.

Cena detaliczna: 2397 zł

soundcheck - gitarowe efekty stomp-box

Ibanez TC7 - gitarowy chorus w formie kostki podłogowej

ImageTC7 to dobra propozycja dla tych, którzy potrzebują niedrogiego i funkcjonalnego chorusa. Solidna obudowa i patent z chowającymi się potencjometrami po wciśnięciu. Nam się podoba.

Cena detaliczna: 260 zł

soundcheck - wzmacniacze gitarowe

Krank Revolution REV SST + 412 Cab - hybrydowy wzmacniacz typu head i kolumna gitarowa

ImagePołączenie technologii lampowej w układzie przedwzmacniacza i tranzystorowej w końcówce mocy - duża dawka przesterowanej mocy z kolumną na 4 12" Eminence V12. Wersja głowy i kolumny z chromowanym grillem (droższa wersja)

Cena detaliczna: 5190 zł + 4750 zł

gatunki drewna

Koa
Image
Zaprzyjaźnione serwisy:

E-MUZYK.pl | Portal Nagłośnieniowy - testy sprzętu PA | macmusic.pl | PCmusic.pl | ARB Media Poznań | Sylvan | R&S Wind | TS Wind | Posesor Poznań | Gothart Wood | Gothart Label | Systemy Pomiarowe imc | team 29er | Tanie strony www Poznań | Implanty Zębów Poznań | "Implanty Zębów" Gabinet Poznań | Pozycjonowanie stron | Tworzenie stron | Biuro Rachunkowe "eRKa" Poznań - Pełna księgowość | Biuro Rachunkowe "eRKa" Poznań - Księgowość dla wspólnot mieszkaniowych | Kancelaria Rachunkowa "LIBRA" Poznań - Pełna księgowość Poznań | Kancelaria Rachunkowa "LIBRA" Poznań - Książka przychodów i rozchodów KPiR Poznań | Skuteczne pozycjonowanie w Google stron firmowych | Kurs pozycjonowania w Google stron firmowych

e-gitara,gitara elektryczna,dobry wzmacniacz gitarowy,jaki wzmacniacz do rocka?,dobra gitara do heavymetalu